מספרים ראשונים לילדים ודפי עבודה בחשבון

כאן הכל מתחיל! הכרת מספרים ראשונים לילדים היא הבסיס לכל שיעורי החשבון ורוב המקצועות המדעיים האחרים בבית הספר כמו פיזיקה ומחשבים. בעמוד זה נכיר את המספרים, ההיסטוריה של המספרים והחשבון, נלמד למה משמשים המספרים בחיינו ומתי אנחנו משתמשים בהם וגם נלמד איך לעזור לילדים ללמוד את המספרים הראשונים שיעזרו להם בלימודי החשבון זאת בעזרת שיר לימודי להכרת המספרים הראשונים, כרטיסיות ניווט וכן דפי עבודה בחשבון להורדה לתרגול.

תוכן עניינים

היכרות עם מספרים ראשונים לילדים ולימודי חשבון בכלל הם המיומנויות הכי חשובות שיהיו לנו בחיים האלה… וזו אפילו לא הגזמה. המספרים נמצאים מסביבנו בכל אספקט בחיים, מהמספרים בשעון המעורר כשאנו מתעוררים, כשאנו מודדים את הגובה שלנו וכשאנו יורדים במעלית כדי ללכת לבית הספר. אנו פוגשים אותם בפינות העמודים בחוברות איתן אנו עובדים בכיתה, אנחנו משתמשים בהם כדי לספור כמה ילדים רוצים לקנות גלידה וגם שאנו מביטים במחירון של הגלידה בגלידריה. אפילו כשאנו צופים בטלויזיה, המספרים נמצאים שם בשלט ובמספרי הערוצים בפינת המסך.

למעשה, כל הידע שלנו בחשבון מתחיל ברגע הזה של הכרת מספרים ראשונים לילדים עוד הרבה לפני העלייה לכיתה א’.

שיר המספרים הראשונים

מהם המספרים הראשונים?

המספרים הראשונים הם הספרות 0 עד 9: 1,2,3,4,5,6,7,8,9

מה ההבדל בין המספרים הראשונים למספרים ראשוניים?

למען הסר ספק, מאמר זה עוסק במספרים הראשונים שהילדים לומדים בגילי גן. זאת אומרת הספרות מ0 עד 9.  אין להתבלבל בין המספרים האלה לבין המושג “מספרים ראשוניים” שלומדים בכיתה ד’ שהם המספרים הטבעיים (עוד מושג שתלמדו בהמשך) הגדולים מ-1 שמתחלקים רק בעצמם וכמובן ב-1, לדוגמה: 1, 2, 3, 5 ו-7.  המספרים 4,6,8,9 אינם מספרים ראשוניים כיוון שהם מתחלקים במספרים טבעיים קטנים מהם. מספרים אלה נקראים מספרים פריקים.

מה ההבדל בין מספרים לספרות

רבים מתבלבלים בין המינוחים מספר וספרה אבל למעשה, ההבדל בין ספרות למספרים הוא פשוט. מספר, בנוי מספרות (אחת או יותר.)

לדוגמה: המספר 10 מורכב מהספרות 1 ו0, המספר 8 מורכב רק מהספרה 8 והמספר 1234 מורכב מהספרות 1,2,3 ו4.  כדי לזכור את ההבדל בין ספרה למספר, נסו להחליף את המילה “ספרה” ב”אות” ואת המילה “מספר” ב”מילה”. כך, כמו שמילים מורכבות מאותיות, כך מספרים מורכבים מספרות.

ההיסטוריה של המספרים

על פי ארכיאולוגים, יש תיעוד לשימוש במספרים ראשונים כבר באיזור 20,000 שנה לפני הספירה. זאת אומרת שהאדם הקדמון בכבודו ובעצמו כבר עשה פעולות חיבור וחיסור בדרך זו או אחרת. הבאים בתור לפי ההיסטוריה הם המצרים שעשו פעולות מעט יותר מסובכות בתחום החשבון ויש תיעוד שבשנת 3450 לפני הספירה כבר השתמשו בכפולות של 10.

אגב, הרעיון של הספרה “אפס” עוד לא היה קיים והומצא רק במאה שלישית לפני הספירה, כנראה, בהודו. לאחר מכן, הסמל של אפס (0) אומץ על ידי הערבים ובסופו של דבר עשה את דרכו לאירופה, שם הוא אומץ למערכת המספרים העשרונית שלנו ונכלל במספרים הראשונים.

אז, בסופו של דבר, בעוד שהמושג של ספירה ושימוש במספרים קיים כבר עשרות אלפי שנים, מערכת המספרים בה אנו משתמשים כיום התפתחה עם הזמן באמצעות תרבויות שונות שבכל תקופה אימצו עוד ועוד פיתוחים ממקורות שונים.

תפקידם של מספרים ראשונים בהכנה לכיתה א'

ילדים בגילי גן צריכים לפתח בסיס חזק במספרים וחשבון כדי להתכונן ללמידה עתידית ובכלל לחיים ולשם כך הנה כמה דברים שילדים צריכים לדעת על מספרים לקראת כיתה א’

 • זיהוי מספרים
  בשלב זה, כל הילדים אמורים לזהות את הספרות מ-0 עד 9.
 • ספירה
  כל ילד צריך להיות מסוגל לספור חפצים במדויק ולהבין שהמספר האחרון שנספר מייצג את המספר הכולל של העצמים.
 • כמות
  ילדים צריכים להיות מסוגלים להבין שמספר העצמים בקבוצה מייצג את הכמות של אותם עצמים.
 • השוואה מספרית
  לקראת העליה לכיתה א’, ילד אמור להיות מסוגל להשוואות בין כמויות של שתי קבוצות של עצמים ולקבוע באיזו קבוצה יש יותר או פחות עצמים.
 • מנייה
  ילד בגיל גן צריך לדעת למנות חפצים ולשם כך הוא צריך להבין שכל חפץ הוא יחיד. לדוגמה אם יש כסא בצד החדר וכסא נוסף בצד השני, אז הילד צריך להבין שכל כסא הוא אחד ולמנות אותם יחד כשני כסאות בסך הכל.

מה עוד ילד צריך לדעת בחשבון מלבד מספרים ראשונים

מלבד המספרים הראשונים, בכיתה א’, ילדים בדרך כלל לומדים מושגים בסיסיים ופעולות הקשורות למספרים וחשבון, לדוגמה:

 • צורות
  לקראת כיתה א’ הילד צריך להכיר ולזהות צורות נפוצות כמו עיגול, ריבוע, מלבן ומשולש

 • זיהוי דפוסים
  גם זיהוי דפוסים של צורות, צבעים וכמובן מספרים (מבחינה פונטית) זהו משהו שילד כבר צריך לדעת לפני העליה לכיתה א’.
 • חיבור וחיסור בסיסיים
  בחיבור וחיסור אומנם מתעמקים בכיתה א’ אבל ילדים אמורים לדעת כבר בגיל הגן לספור עם האצבעות כדי לפתור תרגילי חיבור וחיסור פשוטים. בכיתה א’ יעברו איתם לשימוש בישר המספרים.

 • מדידות
  ילדים צריכים להיות מסוגלים להשוות ולמדוד אורך, משקל וקיבולת באמצעות יחידות לא סטנדרטיות כמו מדידה עם הידיים או עם חפצים בקרבתם כמו נעליים, עיפרון וכן הלאה.

 • ערך
  בכיתה א’ ילדים לומדים שערך של מספר תלוי במקומו על ישר המספרים.

חשוב לזכור שילדים מתפתחים בקצב שונה, כך שהמיומנויות הספציפיות שכל ילד רוכש במהלך השנים הן שונות והרמה הנדרשת בכיתה א’ היא יחסית נמוכה כדי שהמורים יוכלו ליישר קו בצורה מהירה.

מתי אנחנו משתמשים במספרים ראשונים?

למעשה, אנחנו משתמשים במספרים הראשונים יום יום ולא רק במספרים הראשונים אלא במספרים בכלל ובמגוון רחב של מצבים. הנה כמה דוגמאות:

ספירה

אנו משתמשים במספרים כדי לספור את מספר הפריטים בקבוצה. לא נגזים אם אנחנו עושים את זה על בסיס יומי.

מדידה

גם מדידות אנחנו עשים על בסיס יומי בין אם מדובר במדידת אורך, רוחב, גובה, משקל ותכונות אחרות של עצמים. בין אם מדובר במדידת אורך של רהיט, מדידה של כמויות במתכון, או במדידת המשקל שלנו בזמן דיאטה. בכל מצב כזה מעורבים מספרים

זמן

זמן הוא אספקט נוסף בו אנחנו משתמשים במספרים כדי למדוד שעות, דקות ושניות וכן זמנים ארוכים יותר כמו ימים, שבועות, חודשים, שנים וכן הלאה.

כסף

כמובן אי אפשר לא להזכיר כסף כשמדובר בשימוש במספרים. כל פעולה פיננסית מערבת מספרים בין אם מדובר בדיקת עלויות, בהשוואת מחירים, חישוב הנחה או כל פעולה חשבונאית אחרת.

פעולות יומיומיות

המספרים הראשונים משתמשים אותנו גם כדי לייצר מספרי טלפון, ייצוג של מספרי בתי ודירות בכתובות ואפילו בסופרמרקט – על כל המוצרים יש קוד מזהה הבנוי ממספרים.

תכנות ומחשבים

כל דבר שנעשה על מחשב מתחיל בחישוב מספרי. למעשה שפת התכנות  הבסיסית התחילה מהספרות 0 ו-1.

ספורט

גם על תחום הספורט המספרים לא פסחו. בין אם מדובר במספרי החולצה, ספירת נקודות במשחק או הנצחונות וההפסדים של קבוצה זו או אחרת. זו מבלי להכנס לנושא סטטיסטיקות שהוא עולם שלם המבוסס על מספרים.

ניווט

הידעתם שעוד לפני עידן הוויז והGPS, כדי לאתר מיקומים במפות ולנווט, השתמשו בקואורדינטות שהן נקודות ציון, זאת אומרת מספרים המציינים מיקום מסויים על הגלובוס.

מדע

כל החישובים המדעיים לרוב מבוססי מספרים. מדענים משתמשים במספרים כדי למדוד ולכמת את המאפיינים של תופעות פיזיקליות, כמו מהירות האור או המסה של עצם.

איך לעזור לילד לשנן את המספרים הראשונים

לימוד מספרים ראשונים וחשבון הוא שלב חשוב בהתפתחות הילד. ידיעת המספרים עוזרת לילדים להבין את העולם סביבם, לפתח את כישורי פתרון הבעיות שלהם ולהתכונן למושגים מתמטיים מורכבים יותר בעתיד. הנה כמה שיטות שיעזרו לילדכם ללמוד את המספרים בצורה טובה

 • תרגלו ספירה באופן קבוע
  תרגלו עם ילדכם ספירה של פריטים כמו אצבעות, צעצועים או משחקים, כדי לעזור להם להכיר יותר טוב את רצף המספרים.
 • משחקים ופעילויות
  יש הרבה משחקי מספרים ופעילויות מהנים שיכולים לעזור לילדים ללמוד ולשנן מספרים. לדוגמה, משחקי זיכרון, רביעיות ואפילו דומינו. עבור ילדים גדולים יותר שצריכים ללמוד את נושא פעולות יש המשחק “חשבון באיזי” שיעזור להם לתרגל את פעולות החשבון בצורה כיפית!
 • עזרים ויזואליים
  שימוש בכל מיני עזרים חזותיים כמו קווים, ציורים, או שימוש במקלות, אבנים וכדומה, יכולה לעזור להם להבין את הקשרים בין מספרים.
 • כתיבת המספרים
  עודדו את הילדים להתאמן בכתיבת מספרים באמצעות עיפרון ונייר או באמצעות לוח מחיק. בתחתית עמוד זה תוכלו להוריד דפי עבודה בנושא מספרים ראשונים
 • נצלו את שגרת היום
  השתמשו בהזדמנויות יומיומיות לתרגול
  ספירה וזיהוי מספרים כמו עריכת השולחן או קניות בסופר.

זכרו להתאזר בסבלנות ולעודד ילדים לקחת את הזמן שלהם כשהם לומדים לשנן מספרים. עם תרגול וחזרה, הם יהיו יותר בטוחים בעצמם ויכירו את המספרים הראשונים מהר יותר.

דפי עבודה בחשבון בנושא מספרים ראשונים

לחצו על דף העבודה כדי לצפות בו בגודל מלא. כדי להוריד את דף העבודה לחצו על הכפתור הימני בעכבר ובחרו ב Save Image as

דפי העבודה זמינים למשתמשים רשומים בלבד.

נא להתחבר / להרשם (בחינם) לאתר על מנת לצפות בדפי העבודה ולהוריד אותם.

רוצים לקבל את דפי העבודה ישירות לוואטסאפ בלי להרשם?

פשוט הצטרפו לאחת מקבוצות הוואטסאפ הלימודיות של EZToddler הרלוונטיות לכם ותקבלו דפי עבודה ותכנים לימודיים נוספים ישירות לטלפון

דפי צביעה בחשבון בנושא מספרים ראשונים

דפי תרגול בנושא חיבור וחיסור מספרים ראשונים (עד 10)

רוצה עוד תכנים מעולים ללימודי חשבון?

זה הזמן להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו ולקבוצות הוואטסאפ הייעודיות שלנו

קבוצת הכנה לכיתה א בפייסבוק ובוואטספ
קבוצת הכנה לכיתה א' עם EZToddler

אהבתם?
מכירים מישהו שזה יעניין אותו?
שתפו איתו את המאמר!

בְּרוּכִים הַבָּאִים לְקוּרְס הַהֲכָנָה לְכִתָּה א'

דילוג לתוכן